The draw for the 2014 Coral UK Open’s opening day at the Butlins Minehead Resort on Friday March 7 has been made, ahead of the ITV-televised event next month.

The UK Open’s Televised Finals have a new home in 2014 at the Butlins Minehead Resort, with eight stages in action simultaneously during the early rounds of the event, which features a mixture of professional stars and amateur qualifiers.

The tournament begins on Friday March 7, with the opening day seeing the preliminary, first and second rounds take place in the afternoon session.

The preliminary and first rounds feature the professional players ranked from 65-96 (plus ties) from the UK Open Order of Merit alongside the 32 Rileys Amateur Qualifiers.

The 32 first round winners then progress to the second round, where they join the players ranked from 33-64 in the UK Open Order of Merit.

The opening preliminary round game on the Main Stage sees Lionel Sams, who previously played in seven UK Opens during a stint on the PDC circuit, taking on fellow Rileys Amateur Qualifier Carl Green.

Brian Woods plays another of the 32 Rileys Amateur Qualifiers, Wolverhampton’s Dean Stewart, on Stage Two, while experienced professionals Alan Tabern and Kevin McDine play Tony Randall and Aaron Holdstock respectively.

Dublin’s Glenn Spearing, who is making his UK Open debut after turning professional at Qualifying School in January, will take on Spanish ace Antonio Alcinas on the Main Stage in the first round.

Former World Youth Champion Arron Monk then plays Rileys Amateur Qualifier Kevin Taylor before 2006 and 2007 UK Open champion Raymond van Barneveld plays Isle of Wight-based Tony Broughton, another amateur qualifier and Australia’s Kyle Anderson takes on either McDine or Holdstock.

Dennis Smith meets left-hander Mark Hylton amongst the first round games on Stage Two, with Steve Brown meeting Scotland’s Ewan Hyslop, Germany’s Jyahn Artut facing Stoke’s Alan Derrett and Northern Irish ace Michael Mansell playing Surrey’s Rileys Amateur Qualifier Ben Burton.

Former World Youth Champion James Hubbard faces UK Open debutant Jeff Batham on Stage Three, while Canadian youngster Shaun Narain meets Swindon’s Mark Cox on Stage Four.

Experienced Rileys Amateur Qualifier Andy Boulton is in action against Jonathan Worsley on Stage Six, where Northamptonshire’s Matt Edgar takes on another veteran professional, Matt Clark and Austrian youngster Rowby-John Rodriguez facs either Alan Tabern or Tony Randall.

Alex Roy, one of 13 ever-present professionals in the history of the UK Open, drew Rileys Amateur Qualifier Jim Hill for his first round game.

Friday afternoon’s second round games on the Main Stage begin as former Lakeside Champion Jelle Klaasen plays Scotland’s John Henderson, before Isle of Wight youngster Keegan Brown faces Austria’s Mensur Suljovic, Stoke’s Ian White takes on Northern Irish ace Daryl Gurney and three-time World Champion John Part is drawn against either Adam Cousins or Paul Hogan.

Belgium’s Ronny Huybrechts plays Adrian Gray in another tasty second round contest, while Stuart Kellett – the UK Masters runner-up at Minehead 12 months ago – takes on Michael Barnard.

Friday evening sees the top 32 players from the UK Open Order of Merit – headed by the six UK Open Qualifier winners Andy Hamilton, Stephen Bunting, Phil Taylor, Brendan Dolan, Gary Anderson and Michael van Gerwen – come into the fray alongside the 32 second round winners.

Taylor, the reigning UK Open champion, is drawn with the survivor of the afternoon’s combination of Conan Whitehead, Aden Kirk, Nathan Derry, Jason Mold or Gerwyn Price – who need to win either two or three games just to earn a date with the 16-time World Champion.

Reigning World Champion van Gerwen plays either Hubbard or Batham, while World Championship finalist Peter Wright takes on reigning World Youth Champion Michael Smith and Ronnie Baxter faces world number four Adrian Lewis on the main stage.

Somerset’s Justin Pipe plays world number five on Stage Two, which also features Kevin Painter against Richie Burnett and two-time UK Open champion James Wade’s meeting with either Ben Burton, Michael Mansell, Brian Woods, Dean Stewart or Graham Dando.

Steve Beaton is drawn against in-form Dolan on Stage Three, where reigning Lakeside Champion Bunting comes into the draw against either Jamie Caven, Kevin Dowling or Chris Dobey.

Two former UK Open finalists, Mark Walsh and Gary Anderson, play Mark Webster and Andy Smith respectively in their openers on Stage Four, while world number eight Wes Newton drew Andrew Gilding.

Robert Thornton, the 2012 UK Open champion, begins his bid for a second title against either Jason Hogg or Wayne Jones, while Andy Hamilton – last year’s runner-up to Phil Taylor – opens his account against Henderson or Klaasen.

The fourth round draw, for the games to take place on Saturday afternoon, will be made on Friday night following the conclusion of the third round.

Saturday evening sees the fifth round take place as the last 16 do battle for places in Sunday’s final stages, with the quarter-finals in the afternoon session and the semi-finals and final in the evening session.

A small number of packages – including accommodation at the Butlins Minehead Resort and tickets for all six sessions of the tournament – remain available for sale through the Butlins website at www.bigweekends.com/splash-pages/darts-2014.aspx or by calling 0845 070 4734.

2014 UK Open Draw & Schedule of Play

Friday March 7
Afternoon Session (11.45am-5pm)
Preliminary, First & Second Rounds
Main Stage
Preliminary Round
Carl Green v Lionel Sams
First Round
Glenn Spearing v Antonio Alcinas
Kevin Taylor v Arron Monk
Raymond van Barneveld v Tony Broughton
Kyle Anderson v McDine/Holdstock
Second Round
John Henderson v Jelle Klaasen
Keegan Brown v Mensur Suljovic
Ian White v Daryl Gurney
Cousins/Hogan v John Part

Stage Two
Preliminary Round
Brian Woods v Dean Stewart
First Round
Dennis Smith v Mark Hylton
Ewan Hyslop v Steve Brown
Alan Derrett v Jyhan Artut
Ben Burton v Michael Mansell
Second Round
Steve Maish v Ben Ward
Ronny Huybrechts v Adrian Gray
Jason Hogg v Wayne Jones
Reynolds/Stead/Casey v van Barneveld/Broughton

Stage Three
Preliminary Round
Paul Whitworth v Rhys Griffin
First Round
Steve Douglas v Johnny Haines
James Hubbard v Jeff Batham
Joe Murnan v Shaun Lovett
Dean Reynolds v Stead/Casey
Second Round
Garry Spedding v David Pallett
D Smith/Hylton v Peter Hudson
Hyslop/S Brown v K Anderson/McDine/Holdstock
Hill/Roy v Tony Newell

Stage Four
Preliminary Round
Alan Tabern v Tony Randall
First Round
Conan Whitehead v Aden Kirk
Mark Cox v Shaun Narain
Green/Sams v Chris Aubrey
Whitworth/Griffin v Karl Merchant
Second Round
John Bowles v Dirk van Duijvenbode
Rocco Maes v Daniels/Bennett
Derrett/Artut v Hunt/Malone
Naylor/Allen/Mackie v Ross Smith

Stage Five
Preliminary Round
Martin Stead v Alan Casey
First Round
Adam Cousins v Paul Hogan
Pete Dyos v William O’Connor
Adam Hunt v Michael Malone
Woods/Stewart v Graham Dando
Second Round
Boulton/Worsley v Josh Payne
Hubbard/Batham v Steve Hine
K Taylor/Monk v Whitworth/Griffin/Merchant
van de Pas/Thompson v Dodds/Young/O’Brien

Stage Six
Preliminary Round
Kevin McDine v Aaron Holdstock
First Round
Andy Boulton v Jonathan Worsley
Matthew Edgar v Matt Clark
Jason Lovett v I Jones/Stevenson
Tabern/Randall v Rowby-John Rodriguez
Second Round
Nigel Heydon v Douglas/Haines
Dave Weston v Baker/Todd
Spearing/Alcinas v Edgar/M Clark
Green/Sams/Aubrey v Murnan/S Lovett

Stage Seven
Preliminary Round
Ian Jones v Simon Stevenson
James Young v David O’Brien
First Round
Benito van de Pas v Doug Thompson
Jim Hill v Alex Roy
Naylor/Allen v Chris Mackie
Derry/Mold v Gerwyn Price
Second Round
Michael Barnard v Stuart Kellett
Tabern/Randall/Rodriguez v Steve West
Jamie Caven v Dowling/Dobey
Burton/Mansell v Woods/Stewart/Dando

Stage Eight
Preliminary Round
Nathan Derry v Jason Mold
William Naylor v Sam Allen
First Round
Nigel Daniels v Scott Bennett
Mick Baker v Mick Todd
Kevin Dowling v Chris Dobey
David Dodds v Young/O’Brien
Second Round
Cox/Narain v Darren Webster
Ian Lever v Dyos/O’Connor
Whitehead/Kirk v Derry/Mold/Price
J Lovett/I Jones/Stevenson v Mark Barilli

Evening Session (7pm-11pm)
Third Round
Main Stage
Peter Wright v Michael Smith
Ronnie Baxter v Adrian Lewis
Whitehead/Kirk/Derry/Mold/Price v Phil Taylor
Michael van Gerwen v Hubbard/Batham/Hine

Stage Two
Justin Pipe v Dave Chisnall
Kevin Painter v Richie Burnett
Reynolds/Stead/Casey/van Barneveld/Broughton v Weston/Baker/Todd
James Wade v Burton/Mansell/Woods/Stewart/Dando

Stage Three
Steve Beaton v Brendan Dolan
Derrett/Artut/Hunt/Malone v Paul Nicholson
Terry Jenkins v Barnard/Kellett
Caven/Dowling/Dobey v Stephen Bunting

Stage Four
Mark Webster v Mark Walsh
Hyslop/S Brown/K Anderson/McDine/Holdstock v Spedding/Pallett
Andy Smith v Gary Anderson
Maish/Ward v Heydon/Douglas/Haines

Stage Five
R Huybrechts/Gray v Simon Whitlock
Jamie Lewis v Lever/Dyos/O’Connor
Robert Thornton v Hogg/W Jones
K Brown/Suljovic v Tabern/Randall/Rodriguez/West

Stage Six
Cousins/Hogan/Part v van de Pas/Thompson/Dodds/Young/O’Brien
Christian Kist v Spearing/Alcinas/Edgar/M Clark
Wes Newton v Andrew Gilding
Bowles/van Duijvenbode v Green/Sams/Aubrey/Murnan/S Lovett

Stage Seven
Kim Huybrechts v Naylor/Allen/Mackie/R Smith
D Smith/Hylton/Hudson v White/Gurney
Boulton/Worsley/Payne v Dean Winstanley
Nick Fullwell v Hill/Roy/Newell

Stage Eight
Cox/Narain/D Webster v Vincent van der Voort
Maes/Daniels/Bennett v J Lovett/I Jones/Stevenson/Barilli
K Taylor/Monk/Whitworth/Griffin/Merchant v Mervyn King
Andy Hamilton v Henderson/Klaasen

Saturday March 8
Afternoon Session (11.45am-5pm)
Fourth Round (Last 32)
16 Games on Four Stages

Evening Session (7pm-11pm)
Fifth Round (Last 16)
Eight Games on Two Stages

Sunday March 9
Afternoon Session (11.45am-5pm)
Quarter-Finals

Evening Session (7pm-11pm)
Semi-Finals
Final

All games on Sunday March 9 will be played on the Main Stage in the Skyline Pavilion.

Format
Preliminary/First/Second Rounds – best of nine legs
Third Round – best of 17 legs
Fourth Round – best of 17 legs
Fifth Round – best of 17 legs
Quarter-Finals – best of 19 legs
Semi-Finals – best of 19 legs
Final – best of 21 legs

About The Author

One Response