The Welsh Darts Organisation is staging the annual BDO British Internationals between the national teams (Men and Women) from Wales, England and Scotland from Friday, April 13th (British Youth Internationals) to April 15th at: Parc – y – Scarlets, Pemberton Retail Park, Llanelli, Carmathenshire, SA14 9UZ

This will be the 33rd staging of these keenly contested Internationals and England Men and Women are the defending 2011 Champions.The British Youth Internationals will be played from 6PM on Friday, April 13th as follows:
WALES v SCOTLAND
SCOTLAND v ENGLAND
ENGLAND v WALES
Spectator tickets: £2 pp.

BDO British Internationals schedule of play (doors open at 10AM on both days):

Saturday, April 14th:
ENGLAND v SCOTLAND (Women)
WALES v SCOTLAND (Men)
SCOTLAND v WALES (Women)

Sunday, April 15th:
SCOTLAND v ENGLAND (Men)
WALES v ENGLAND (Women)
ENGLAND v WALES (Men)

Toe-the-oche at 11AM on both days, conclude at 6PM approx.
Spectators are welcome to attend: Saturday = £10pp; Sunday = £12pp. Two-day ticket = £20.

Ticket Hotline: 0871-8718088

BDO BRITISH INTERNATIONALS TEAMS

ENGLAND MEN: Martin Adams, Capt (Cambs); Tony O’Shea, Vice-Captain (Cheshire); Martin Atkins (Yorks); Glen Durrant (Cleveland); Robbie Green (Merseyside); Mark McGeeney (Warks); Scott Mitchell (Dorset); David Palett (Cheshire); Jamie Robinson (Essex); Garry Thompson (Yorks); Scott Waites (Yorks); John Walton (Yorks); James Wilson (Yorks). ENGLAND WOMEN:Trina Gulliver, Capt (Warks); Deta Hedman (Oxfords); Lisa Ashton (Lancs); Claire Ball (Cambs); Merryl Dennis (Devon); Lorraine Farlam (Yorks); Clare Bywaters (London).

WALES MEN: Martin Phillips (Gwynedd) Captain; Mark Layton (Breconshire); Kevin Thomas (Glamorgan); Wayne Warren (Glamorgan); Stephen Cake (Gwent); Martyn Freeman (Gwent); Chris Jones (Gwent); Jonny Clayton (Pembrokeshire); Tony Bradley (Glamorgan); David Smith-Hayes (Derbyshire); Carwyn Moss Jones (Gwynedd); Dafydd Edwards (Montgomery & Radnor); Wayne Davies (Glamorgan). WALES WOMEN Julie Gore (Pembrokeshire) Captain; Rhian Edwards (Glamorgan); Michelle Webber (Glamorgan); Chris Savvery (Gwent); Gaynor Williams (Gwynedd); Rhian Griffiths (Pembrokeshire); Glad Davies (Clwyd).

SCOTLAND MEN: Ross Montgomery (East Renfrewshire) Captain; Craig Baxter (East Stirlingshire); Ernest Brown (Lanarkshire); Euan Callander (Highland); Colin Feeley (Fife); Duncan Hastings (East Stirlingshire); Ewan Hyslop (Borders); Stewart Rattray (Fife); Steve Ritchie (Shropshire); Gary Stone (East Renfrewshire); Alan Soutar (Angus); Steve Taylor (Grampian); Harry Todman (Lothian). SCOTLAND WOMEN: Moira Murray (Fife) Non-Playing Captain; Lynn Cowan (East Renfrewshire); Louise Hepburn (Renfrewshire); Anne Kirk (Ayrshire); Frances Lawson (Lothian); Kate Smith (Tay Valley); Jenni Tully (Central); Susanna Young (East Renfrewshire).

About The Author