Terry Jenkins, Richie Burnett, Wayne Jones, Mark Walsh, Stuart Kellett, Dean Winstanley, Steve Maish and newcomer Glenn Spearing enjoyed double delight by winning through to the first two European Tour events of 2014 at the UK Qualifiers in Wigan on Sunday.

PDC EuropeWith the year’s opening two £100,000 European Tour events to be held in Germany and Holland over the next month, the UK Qualifiers were held at the Robin Park Tennis Centre following the four-day Qualifying School.

Each event offered 20 places in the tournament, with the UK Qualifiers joined by a further eight European Qualifiers and four Host Nation Qualifiers in the first round of the main event, before the top 16 seeds enter at the second round stage.

Although each of Sunday’s qualifying events featured 20 seeded players, based on the One-Year ProTour Order of Merit, only five seeds secured qualification for both events, with three other players also winning places in both European Tour tournaments.

While Dean Winstanley and Steve Maish – who defeated Colin Lloyd 6-5 in both tournaments as he secured double qualification – have plenty of experience on the stage, Irish newcomer Glenn Spearing, 28, followed up his participation in Q School by winning through to both European Tour events.

Spearing overcame 2013 Challenge Tour Order of Merit winner Ross Smith to win his place in the German Darts Championship, before later seeing off former World Youth Champion Arron Monk to qualify for the Dutch Darts Masters.

Seven-time major finalist Jenkins defeated Kevin Dowling and Barrie Bates on his way to securing a place in Germany, and later picked up 6-1 wins over Lee Hayes and Chris Aubrey to earn a spot in the Dutch Darts Masters.

Burnett was pushed all the way by Richie Howson in his final game of Sunday’s first qualifier, and then sealed a place in Holland with a win over Vernon Sheppard.

Wayne Jones – a semi-finalist in the German Darts Masters last September – defeated Keegan Brown and Steve West in his deciders, while March’s UK Masters runner-up Stuart Kellett defeated Paul Amos and James Richardson as he qualified for both events.

Walsh, meanwhile, enjoyed two wins over Michael Burgoine on the day, and defeated Steve Douglas and Marc Dewsbury in his respective deciders.

Other qualifiers for the German Darts Championship included top 32 stars Andy Hamilton, Justin Pipe, Ronnie Baxter and Michael Smith, the World Youth Champion.

Brothers Lee and Joey Palfreyman also qualified, while Matt Padgett, Brian Woods and Jamie Bain followed up their Q School success by winning spots in Hildesheim alongside newcomer Barry Lynn, a 26-year-old from Braintree, Essex.

PDC EuropeDean Winstanley, Mark Dudbridge and Marc Dewsbury were other players to win through to the German Darts Championship, which will be held in Hildesheim from January 31-February 2.

The qualifiers for the Dutch Darts Masters included young quartet Joe Cullen, Jamie Lewis, David Pallett and Josh Payne, while Mick Todd followed up his success in winning back a Tour Card by defeating Andy Hamilton to secure a Veldhoven spot.

Andy Smith defeated Colin Osborne to qualify, while Darren Webster, Michael Mansell, Michael Barnard, Kevin Thomas, Terry Temple and Peter Hudson also progressed to compete in Holland from February 14-16.

There was disappointment, though, for world number six James Wade, who lost out 6-5 in both of his deciders on the day as Lynn and Thomas secured their European Tour spots.

German Darts Championship – European Tour Event 1

Halle 39, Hildesheim
Friday January 31-Sunday February 2
Seeded Players
1 Michael van Gerwen
2 Dave Chisnall
3 Peter Wright
4 Brendan Dolan
5 Kim Huybrechts
6 Robert Thornton
7 Jamie Caven
8 Steve Beaton
9 Wes Newton
10 Mervyn King
11 Ian White
12 John Part
13 Paul Nicholson
14 Gary Anderson
15 Adrian Lewis
16 Kevin Painter

UK Qualifiers
Stuart Kellett
Andy Hamilton
Ronnie Baxter
Justin Pipe
Matt Padgett
Barry Lynn
Steve Maish
Richie Burnett
Terry Jenkins
Wayne Jones
Michael Smith
Mark Dudbridge
Marc Dewsbury
Dean Winstanley
Brian Woods
Joey Palfreyman
Mark Walsh
Jamie Bain
Glenn Spearing
Lee Palfreyman

European Qualifiers
8x Players TBC – January 30
Host Nation Qualifiers
4x Players TBC – January 30
For entry information for the European & Host Nation Qualifiers, see www.pdc-europe.tv

Dutch Darts Masters – European Tour Event 2

NH Hotel Koningshof, Veldhoven
Friday February 14-Sunday February 16
Seeded Players
1 Michael van Gerwen
2 Dave Chisnall
3 Peter Wright
4 Brendan Dolan
5 Kim Huybrechts
6 Jamie Caven
7 Steve Beaton
8 Wes Newton
9 Simon Whitlock
10 Mervyn King
11 Ian White
12 John Part
13 Paul Nicholson
14 Gary Anderson
15 Adrian Lewis
16 Kevin Painter

UK Qualifiers
Stuart Kellett
Mick Todd
Michael Mansell
Michael Barnard
Andy Smith
Kevin Thomas
Steve Maish
Richie Burnett
Terry Jenkins
Wayne Jones
David Pallett
Jamie Lewis
Darren Webster
Joe Cullen
Terry Temple
Glenn Spearing
Mark Walsh
Dean Winstanley
Josh Payne
Peter Hudson

European Qualifiers
8x Players TBC – February 11
Host Nation Qualifiers
4x Players TBC – February 13
For entry information for the European & Host Nation Qualifiers, see www.pdc-europe.tv

European Tour UK Qualifier Results German Darts Championship

European Tour Event One – UK Qualifier
Sunday January 19 – Robin Park Tennis Centre, Wigan
First Round
Stuart Kellett (1) Bye
Wayne Dunn Bye
Paul Amos 6-0 Curtis Hammond
Chris Aubrey 6-1 Steve West
Andy Hamilton (2) Bye
Mark Hylton Bye
Johnny Haines 6-0 Steve Grubb
Kurt Parry 6-4 Andy Jenkins
Ronnie Baxter (3) Bye
John Goldie Bye
Paul Barham 6-2 Matthew Edgar
Denis Ovens 6-4 Jack Tweddell
Justin Pipe (4) Bye
Andrew Gilding Bye
Alex Roy 6-0 Alan Tabern
Darren Johnson 5-4 Scott Johnson
Andy Smith (5) Bye
Darron Brown Bye
Jake Patchett 6-4 Dave Honey
Matt Padgett 6-0 Craig Pope
James Wade (6) Bye
Dan Russell Bye
Barry Lynn 6-0 Jim Walker
Sandy Stephen 6-0 Mark Cox
Colin Lloyd (7) Bye
Steve Maish Bye
Pete Dyos 6-0 Ian Moss
Garry Spedding 6-5 Andy Pearce
Richie Burnett (8) Bye
Terry Temple Bye
Ben Ward 6-5 David Pallett
Richie Howson 6-2 Dave Ladley
Terry Jenkins (9) Bye
Kevin Dowling Bye
Tony Richardson 6-4 Sam Hill
Barrie Bates 6-5 Mick Todd
Wayne Jones (10) Bye
Stuart White Bye
Keegan Brown 6-1 Paul Anthony
Gary Stone 6-0 Lee Moffat
Michael Smith (11) Bye
John Scott Bye
Joe Murnan 6-0 Michael Blake
Scott Rand 6-4 Josh Payne
Jamie Lewis (12) Bye
John Bowles Bye
Ben Gaiter 6-4 James Hubbard
Mark Dudbridge 6-5 Peter Hudson
Darren Wesbter (13) Bye
Ryan Harrington Bye
Connie Finnan 6-2 Jack Hill
Marc Dewsbury 6-3 Adrian Gray
Joe Cullen (14) Bye
Dean Winstanley Bye
Daryl Gurney 6-4 Matt Clark
Kyle Anderson 6-1 Joshua Tunnicliffe
Mark Webster (15) Bye
Michael Mansell Bye
Colin Osborne 6-5Jonathan Worsley
Brian Woods 6-4 Gaz Cousins
Arron Monk (16) Bye
Joey Palfreyman 6-3 William O’Connor
Michael Barnard 6-1 Vernon Sheppard
Andrew Johnson 6-4 Nathan Richards
Mark Walsh (17) Bye
Michael Burgoine 6-3 Ben Davies
Steve Douglas 6-4 Steve Hine
Steve Brown 6-0 Jay Foreman
John Henderson (18) Bye
Adam Hunt 6-4 Keith J Stephen
Shaun Narain 6-3 Simon Cassidy
Jamie Bain 6-3 James Richardson
Dennis Smith (19) Bye
Ross Smith 6-1 Anthony Wort
Brett Claydon 6-4 David Murphy
Glenn Spearing 6-3 Stephen Gallimore
Ricky Evans (20) Bye
Lee Palfreyman 6-4 Matthew Dicken
Kevin McDine 6-2 Lewis McGurn
Kevin Thomas 6-1 Alex Low

Second Round
Stuart Kellett 6-1 Wayne Dunn
Paul Amos 6-5 Chris Aubrey
Andy Hamilton 6-3 Mark Hylton
Johnny Haines 6-2 Kurt Parry
Ronnie Baxter 6-2 John Goldie
Paul Barham 6-5 Denis Ovens
Justin Pipe 6-1 Andrew Gilding
Alex Roy 6-0 Darren Johnson
Darron Brown 6-3 Andy Smith
Matt Padgett 6-5 Jake Patchett
James Wade 6-5 Dan Russell
Barry Lynn 6-3 Sandy Stephen
Steve Maish 6-5 Colin Lloyd
Garry Spedding 6-3 Pete Dyos
Richie Burnett 6-1 Terry Temple
Richie Howson 6-0 Ben Ward
Terry Jenkins 6-5 Kevin Dowling
Barrie Bates 6-1 Tony Richardson
Wayne Jones 6-3 Stuart White
Keegan Brown 6-5 Gary Stone
Michael Smith 6-1 John Scott
Joe Murnan 6-3 Scott Rand
John Bowles 6-0 Jamie Lewis
Mark Dudbridge 6-2 Ben Gaiter
Ryan Harrington 6-4 Darren Webster
Marc Dewsbury 6-4 Connie Finnan
Dean Winstanley 6-3 Joe Cullen
Daryl Gurney 6-4 Kyle Anderson
Mark Webster 6-2 Michael Mansell
Brian Woods 6-1 Colin Osborne
Joey Palfreyman 6-1 Arron Monk
Michael Barnard 6-0 Andrew Johnson
Mark Walsh 6-5 Michael Burgoine
Steve Douglas 6-5 Steve Brown
John Henderson 6-1 Adam Hunt
Jamie Bain 6-0 Shaun Narain
Ross Smith 6-3 Dennis Smith
Glenn Spearing 6-2 Brett Claydon
Lee Palfreyman 6-4 Ricky Evans
Kevin McDine 6-4 Kevin Thomas

Third Round
Stuart Kellett 6-2 Paul Amos
Andy Hamilton 6-2 Johnny Haines
Ronnie Baxter 6-2 Paul Barham
Justin Pipe 6-1 Alex Roy
Matt Padgett 6-1 Darron Brown
Barry Lynn 6-5 James Wade
Steve Maish 6-4 Garry Spedding
Richie Burnett 6-5 Richie Howson
Terry Jenkins 6-2 Barrie Bates
Wayne Jones 6-4 Keegan Brown
Michael Smith 6-5 Joe Murnan
Mark Dudbridge 6-4 John Bowles
Marc Dewsbury 6-3 Ryan Harrington
Dean Winstanley 6-4 Daryl Gurney
Brian Woods 6-4 Mark Webster
Joey Palfreyman 6-5 Michael Barnard
Mark Walsh 6-3 Steve Douglas
Jamie Bain 6-5 John Henderson
Glenn Spearing 6-5 Ross Smith
Lee Palfreyman 6-4 Kevin McDine

European Tour UK Qualifier Results Dutch Darts Masters

European Tour Event Two – UK Qualifier
Sunday January 19 – Robin Park Tennis Centre, Wigan
First Round
Stuart Kellett (1) Bye
Darren Johnson Bye
James Richardson 6-0 Joshua Tunnicliffe
John Bowles 6-1 Curtis Hammond
Andy Hamilton (2) Bye
Steve Douglas Bye
Shaun Narain 6-4 Mark Dudbridge
Mick Todd 6-4 Jamie Bain
Ronnie Baxter (3) Bye
Michael Mansell Bye
Ryan Harrington 6-2 Ben Gaiter
Joey Palfreyman 6-4 Richie Howson
Justin Pipe (4) Bye
Andrew Johnson Bye
Paul Amos 6-5 Denis Ovens
Michael Barnard 6-4 Keegan Brown
Andy Smith (5) Bye
Kurt Parry Bye
Brian Woods 6-3 John Scott
Colin Osborne 6-2 Daryl Gurney
James Wade (6) Bye
Andy Jenkins Bye
Kevin Thomas 6-4 Jonathan Worsley
Dave Ladley 6-3 Dave Bird
Colin Lloyd (7) Bye
Kyle Anderson Bye
Steve Maish 6-3 Steve Hine
Mark Hylton 6-4 Lee Palfreyman
Richie Burnett (8) Bye
David Murphy Bye
Connie Finnan 6-4 Dave Honey
Vernon Sheppard 6-2 Paul Anthony
Terry Jenkins (9) Bye
Lee Hayes Bye
Chris Aubrey 6-4 Matt Clark
Pete Dyos 6-3 Mark Cox
Wayne Jones (10) Bye
Lewis McGurn Bye
Barrie Bates 6-3 Jake Patchett
Steve West 6-5 James Hubbard
Michael Smith (11) Bye
Joe Murnan Bye
David Pallett 6-2 Adrian Gray
Kevin Dowling 6-0 Michael Blake
Jamie Lewis (12) Bye
Matthew Dicken Bye
Andrew Gilding 6-1 Ben Davies
Stuart White 6-1 Brett Claydon
Darren Wesbter (13) Bye
John Goldie Bye
Dan Russell 6-3 Lee Moffat
Ben Ward 6-0 Sam Hill
Joe Cullen (14) Bye
Barry Lynn Bye
Kevin McDine 6-1 Scott Johnson
Gary Stone 6-4 Keith J Stephen
Mark Webster (15) Bye
Jack Tweddell 6-2 Craig Pope
Alan Tabern 6-4 Johnny Haines
Terry Temple 6-2 William O’Connor
Arron Monk (16) Bye
Sandy Stephen 6-4 Nathan Richards
Glenn Spearing 6-3 Jim Walker
Gerwyn Price 6-5 Garry Spedding
Mark Walsh (17) Bye
Michael Burgoine 6-5 Alex Roy
Ian Moss 6-2 Tony Richardson
Marc Dewsbury 6-3 Stephen Gallimore
John Henderson (18) Bye
Jack Hill 6-2 Scott Rand
Dean Winstanley 6-4 Steve Brown
Jay Foreman 6-3 Andy Pearce
Dennis Smith (19) Bye
Josh Payne 6-1 Steve Grubb
Darron Brown 6-5 Matt Padgett
Ross Smith 6-4 Anthony Wort
Ricky Evans (20) Bye
Peter Hudson 6-3 Adam Hunt
Gaz Cousins 6-2 Matthew Edgar
Paul Barham 6-3 Wayne Dunn

Second Round
Stuart Kellett 6-2 Darren Johnson
James Richardson 6-4 John Bowles
Andy Hamilton 6-3 Steve Douglas
Mick Todd 6-5 Shaun Narain
Michael Mansell 6-5 Ronnie Baxter
Ryan Harrington 6-2 Joey Palfreyman
Justin Pipe 6-3 Andrew Johnson
Michael Barnard 6-0 Paul Amos
Andy Smith 6-2 Kurt Parry
Colin Osborne 6-1 Brian Woods
James Wade 6-4 Andy Jenkins
Kevin Thomas 6-4 Dave Ladley
Colin Lloyd 6-5 Kyle Anderson
Steve Maish 6-4 Mark Hylton
Richie Burnett 6-1 David Murphy
Vernon Sheppard 6-4 Connie Finnan
Terry Jenkins 6-1 Lee Hayes
Chris Aubrey 6-5 Pete Dyos
Wayne Jones 6-4 Lewis McGurn
Steve West 6-5 Barrie Bates
Joe Murnan 6-2 Michael Smith
David Pallett 6-2 Kevin Dowling
Jamie Lewis 6-1 Matthew Dicken
Andrew Gilding 6-5 Stuart White
Darren Webster 6-1 John Goldie
Ben Ward 6-1 Dan Russell
Joe Cullen 6-1 Barry Lynn
Gary Stone 6-3 Kevin McDine
Mark Webster 6-1 Jack Tweddell
Terry Temple 6-3 Alan Tabern
Arron Monk 6-0 Sandy Stephen
Glenn Spearing 6-2 Gerwyn Price
Mark Walsh 6-3 Michael Burgoine
Marc Dewsbury 6-4 Ian Moss
John Henderson 6-3 Jack Hill
Dean Winstanley 6-3 Jay Foreman
Josh Payne Bye (Dennis Smith withdrew through illness)
Ross Smith 6-2 Darron Brown
Peter Hudson 6-5 Ricky Evans
Gaz Cousins 6-3 Paul Barham

Third Round
Stuart Kellett 6-5 James Richardson
Mick Todd 6-2 Andy Hamilton
Michael Mansell 6-4 Ryan Harrington
Michael Barnard 6-2 Justin Pipe
Andy Smith 6-4 Colin Osborne
Kevin Thomas 6-5 James Wade
Steve Maish 6-5 Colin Lloyd
Richie Burnett 6-3 Vernon Sheppard
Terry Jenkins 6-1 Chris Aubrey
Wayne Jones 6-2 Steve West
David Pallett 6-5 Joe Murnan
Jamie Lewis 6-2 Andrew Gilding
Darren Webster 6-2 Ben Ward
Joe Cullen 6-1 Gary Stone
Terry Temple 6-5 Mark Webster
Glenn Spearing 6-3 Arron Monk
Mark Walsh 6-4 Marc Dewsbury
Dean Winstanley 6-5 John Henderson
Josh Payne 6-4 Ross Smith
Peter Hudson 6-2 Gaz Cousins