Stuart Kellett and John Bowles are the final qualifiers for the Ladbrokes World Darts Championship after winning through Monday’s last-chance PDPA Qualifier at the Barnsley Metrodome.

The Cheshire pair will both make their Alexandra Palace debuts next month after battling past 104 other players to complete the Ally Pally field. The draw for the £1 million tournament will be made on Tuesday December 4, live on Sky Sports News.

World ChampionshipBowles showed some brilliant form throughout the day, defeating Matthew Edgar, Adam Smith-Neale and former World Championship qualifiers Alex Roy, Michael Barnard, Steve Maish and Dennis Smith to win through to Alexandra Palace.

Kellett, meanwhile, overcame Adam Hunt, Ian Moss, Brian Woods, Mark Hylton, Bernd Roith and Terry Temple to secure his place in the World Championship.

Both players came through the PDC’s Qualifying School at the same venue in Barnsley back in January, and it was Kellett who went on to secure first round qualification for the World Championship by winning the final 5-1.

“This has been the main target all year and I can’t wait to get to Alexandra Palace,” said the 31-year-old website designer from Northwich.

“I was quite down after the weekend because I was close to qualifying through the ProTour Order of Merit, so I didn’t sleep very well last night but I’m so happy to win through today.

“When the Grand Slam was on and Sky Sports were playing the adverts with fans singing ‘stand up if you love the darts’, it had the hairs on my arms standing up. Bring it on – I can’t wait!”

Bowles will make his World Championship debut in the preliminary round against Spain’s Carlos Rodriguez next month, and the 45-year-old former rugby league player admitted: “It’s a dream come true.

“When you set out in darts, one of your main goals to play in the World Championship at Alexandra Palace, and to achieve that in my first season a pro player is great.

“I’ve been slowly progressing this year and what I’ve done this year has shown how far I’ve come and I’m really looking forward to the World Championship now.

“I played some quality darts, especially against Dennis Smith in the semi-final. It’s a pity I didn’t follow it through and win the final but Stuart threw well and deserved the win – but just to be in the World Championship is amazing.”

Bowles took out finishes of 118 and 121 in an impressive win over veteran Swindon ace Smith in their semi-final clash, while York’s Terry Temple also missed out in the last four after seeing off former UK Open champion Roland Scholten earlier in the day.

Steve Maish, Mark Lawrence and Germany’s Bernd Roith were other stars to reach the last 16, while Mark Hylton, John Henderson and Nick Fullwell were all denied in Alexandra Palace return with losses in the last 16.

Three-time finalist Peter Manley saw his hopes ended by Welshman Gareth Pass in the first round, while 2005 runner-up Mark Dudbridge lost out to Stephen McNally in round two only a fortnight after undergoing elbow and shoulder surgery.

Steve West, who recently underwent a hip operation, was also unable to overcome his injury to qualify, while his brother Tony was also denied a dream end to their debut year in the PDC with a third round defeat to Jamie Atkins.

Kellett and Bowles complete the 72-player field for the Ladbrokes World Darts Championship, which will be held at London’s Alexandra Palace from December 14-January 1.

The leading 32 players from the PDC Order of Merit qualify by right and are seeded for the first round draw, which will be made on Tuesday December 4 (11.30am) live on Sky Sports News.

They are joined in qualifying by the top 16 qualifiers from the ProTour Order of Merit, the top four qualifiers from the European Order of Merit and a series of International Qualifiers.

Kellett goes straight into the first round draw alongside American number one Darin Young and Australian qualifiers Shane Tichowitsch and Kyle Anderson.

Bowles, meanwhile, completes the field of 16 players in the preliminary round, which features a host of International Qualifiers from around the world.

Bowles has drawn Spain’s Carlos Rodriguez for their Alexandra Palace opener, while veteran star Paul Lim, the World Soft-Tip Champion, meets Malaysia’s Mohd Latif Sapup at Alexandra Palace.

German pair Andree Welge and Max Hopp – the 16-year-old qualifier – will play China’s Leung Chun Nam and South Africa’s Charl Pietersen respectively, while Japan’s Haruki Muramatsu meets New Zealand number one Dave Harrington.

Northern Ireland’s Daryl Gurney, the Tom Kirby Memorial Irish Matchplay champion, plays Croatia’s Robert Marijanovic and the Philippines’ Lourence Ilagan meets Welsh youngster Jamie Lewis, who qualified through the PDC Unicorn Youth Tour Order of Merit, while Scandinavian qualifiers Jarkko Komula and Jani Haavisto meet in an all-Finnish battle.

Tickets for the Ladbrokes World Darts Championship can be purchased by visiting www.seetickets.com/darts or by calling 0844 871 8807 (calls cost 6p per minute from BT landline plus standard network charge).

Hospitality Packages are available from the PDC Sales Team by calling 08712 501 180.

Ladbrokes World Darts Championship PDPA Qualifier

First Round
Mark Hylton (1) Bye
Dave Smith Bye
Joey Palfreyman 5-2 Darren Latham
Matt Jackson 5-1 Les Wallace
Brian Woods (16) Bye
Prakash Jiwa 5-0 Chris Clements
Stuart Kellett 5-4 Adam Hunt
Ian Moss 5-3 Christopher Dale
Kevin McDine (8) Bye
Bernd Roith 5-2 Stephen Hardy
Darren Johnson 5-1 John Scott
Mick Todd 5-2 Michael Peel
William O’Connor (9) Bye
Chris Aubrey 5-3 Darren Williams
Keith Stephen 5-3 James Guilfoyle
Steve West 5-0 Richie Howson
Mark Dudbridge (5) Bye
Stephen McNally Bye
Gary Butcher 5-3 Geoff Whitworth
Ross Smith 5-3 Liam Kelly
Shaun Griffiths (12) Bye
Mark Frost 5-2 Darren Whittingham
Gareth Pass 5-0 Peter Manley
Terry Temple 5-0 Joe Thompson
Roland Scholten (4) Bye
Tony Littleton Bye
Jamie Landon 5-1 Paul Hodkin
Andrew Hibbert 5-2 Gaz Cousins
Barrie Bates (13) Bye
Tony West 5-0 Hans Hagley
Daniel Day 5-3 Andrew Cornwall
Jamie Atkins 5-0 Matthew Tedstone
Alan Tabern (2) Bye
Mike Veitch Bye
Wayne Atwood 5-4 Matthew Dicken
Mark Lawrence 5-3 Sam Hill
Chris Thompson (15) Bye
Dyson Parody 5-2 David Nelson
Neville Roberts 5-1 John Walton
Andrew Humphrey 5-0 Lee Butler
Dennis Smith (7) Bye
Steve Grubb 5-4 Toon Greebe
Ian Jopling 5-0 Ian Lever
Mark Stephenson 5-0 Peter Hughes
Steve Hine (10) Bye
Paul Barham 5-0 Steven Pearson
Mark Ashby 5-4 Andy Firth
Nick Fullwell 5-1 Paul Sawyer
Nigel Heydon (6) Bye
Michael Barnard Bye
Nigel Birch 5-2 Darrell Claydon
Andrew Gilding 5-1 Jim Walker
Alex Roy (11) Bye
Paul Rowley 5-3 Adrian Gray
John Bowles 5-1 Matthew Edgar
Adam Smith-Neale 5-2 Dave Ladley
John Henderson (3) Bye
Colin Monk Bye
Kentaro Suzuki 5-4 Martyn Turner
Matt Padgett 5-4 Mark Robinson
Steve Maish (14) Bye
Darren Ward 5-1 Scott Coleman
Matt Clark 5-3 Kevin Dowling
Joe Murnan 5-0 Patrick Pace

Second Round
Mark Hylton 5-4 Dave Smith
Joey Palfreyman 5-2 Matt Jackson
Brian Woods 5-3 Prakash Jiwa
Stuart Kellett 5-2 Ian Moss
Bernd Roith 5-4 Kevin McDine
Mick Todd 5-4 Darren Johnson
William O’Connor 5-3 Chris Aubrey
Keith Stephen 5-2 Steve West
Stephen McNally 5-3 Mark Dudbridge
Ross Smith 5-2 Gary Butcher
Shaun Griffiths 5-3 Mark Frost
Terry Temple 5-3 Gareth Pass
Roland Scholten 5-1 Tony Littleton
Andrew Hibbert 5-2 Jamie Landon
Tony West 5-1 Barrie Bates
Jamie Atkins 5-2 Daniel Day
Alan Tabern 5-1 Mike Veitch
Mark Lawrence 5-3 Wayne Atwood
Dyson Parody 5-1 Chris Thompson
Andrew Humphrey 5-3 Neville Roberts
Dennis Smith 5-2 Steve Grubb
Ian Jopling 5-3 Mark Stephenson
Paul Barham 5-3 Steve Hine
Nick Fullwell 5-0 Mark Ashby
Michael Barnard 5-2 Nigel Heydon
Andrew Gilding 5-4 Nigel Birch
Alex Roy 5-3 Paul Rowley
John Bowles 5-4 Adam Smith-Neale
John Henderson 5-0 Colin Monk
Kentaro Suzuki 5-3 Matt Padgett
Steve Maish 5-2 Darren Ward
Matt Clark 5-3 Joe Murnan

Third Round
Mark Hylton 5-4 Joey Palfreyman
Stuart Kellett 5-1 Brian Woods
Bernd Roith 5-2 Mick Todd
Keith Stephen 5-4 William O’Connor
Ross Smith 5-3 Stephen McNally
Terry Temple 5-1 Shaun Griffiths
Roland Scholten 5-3 Andrew Hibbert
Jamie Atkins 5-3 Tony West
Mark Lawrence 5-4 Alan Tabern
Dyson Parody 5-4 Andrew Humphrey
Dennis Smith 5-2 Ian Jopling
Nick Fullwell 5-0 Paul Barham
Michael Barnard 5-2 Andrew Gilding
John Bowles 5-3 Alex Roy
John Henderson 5-2 Kentaro Suzuki
Steve Maish 5-3 Matt Clark

Fourth Round
Stuart Kellett 5-2 Mark Hylton
Bernd Roith 5-1 Keith Stephen
Terry Temple 5-1 Ross Smith
Roland Scholten 5-4 Jamie Atkins
Mark Lawrence 5-1 Dyson Parody
Dennis Smith 5-3 Nick Fullwell
John Bowles 5-0 Michael Barnard
Steve Maish 5-3 John Henderson

Quarter-Finals
Stuart Kellett 5-3 Bernd Roith
Terry Temple 5-3 Roland Scholten
Dennis Smith 5-1 Mark Lawrence
John Bowles 5-3 Steve Maish
Losers £250

Semi-Finals
Stuart Kellett 5-1 Terry Temple
John Bowles 5-0 Dennis Smith
Losers £1,000

Final
Stuart Kellett 5-1 John Bowles
Winner receives place in Ladbrokes World Darts Championship first round
Runner-Up receives place in Ladbrokes World Darts Championship preliminary round

NB: Prize money for Quarter-Final and Semi-Final losers does not count towards any Order of Merit.

Ladbrokes World Darts Championship Qualifiers

PDC Order of Merit Top 32

1 Phil Taylor (England)
2 Adrian Lewis (England)
3 James Wade (England)
4 Gary Anderson (Scotland)
5 Simon Whitlock (Australia)
6 Wes Newton (England)
7 Michael van Gerwen (Netherlands)
8 Andy Hamilton (England)
9 Terry Jenkins (England)
10 Mark Webster (Wales)
11 Justin Pipe (England)
12 Dave Chisnall (England)
13 Raymond van Barneveld (Netherlands)
14 Mervyn King (England)
15 Kevin Painter (England)
16 Paul Nicholson (Australia)
17 Robert Thornton (Scotland)
18 Ronnie Baxter (England)
19 Vincent van der Voort (Netherlands)
20 Brendan Dolan (Northern Ireland)
21 Andy Smith (England)
22 Mark Walsh (England)
23 Colin Lloyd (England)
24 John Part (Canada)
25 Richie Burnett (Wales)
26 Peter Wright (England)
27 Kim Huybrechts (Belgium)
28 Colin Osborne (England)
29 Jamie Caven (England)
30 Steve Beaton (England)
31 Denis Ovens (England)
32 Wayne Jones (England)

ProTour Order of Merit Qualifiers

Ian White (England)
Michael Smith (England)
Dean Winstanley (England)
James Hubbard (England)
Joe Cullen (England)
Arron Monk (England)
Scott Rand (England)
Darren Webster (England)
Dennis Priestley (England)
Steve Brown (England)
Johnny Haines (England)
James Richardson (England)
Peter Hudson (England)
Michael Mansell (Northern Ireland)
Mark Jones (England)
Andy Jenkins (England)

European Order of Merit Qualifiers

Co Stompe (Netherlands)
Magnus Caris (Sweden)
Gino Vos (Netherlands)
Jerry Hendriks (Netherlands)

Further First Round Qualifiers

Darin Young (USA, North American ProTour Order of Merit winner)
Shane Tichowitsch (Australia, DPA Australian Grand Prix Order of Merit winner)
Kyle Anderson (Australia, Oceanic Masters winner)
Stuart Kellett (England)

Preliminary Round Qualifiers

Haruki Muramatsu (Japan)
Lourence Ilagan (Philippines)
Mohd Latif Sapup (Malaysia)
Leung Chun Nam (China)
Jarkko Komula (Finland)
Jani Haavisto (Finland)
Andree Welge (Germany)
Carlos Rodriguez (Spain)
Robert Marijanovic (Croatia)
Max Hopp (Germany)
Daryl Gurney (Northern Ireland)
Charl Pietersen (South Africa)
Dave Harrington (New Zealand)
Paul Lim (Singapore)
Jamie Lewis (Wales)
John Bowles (England)

Preliminary Round Draw

Andree Welge (Germany) v Leung Chun Nam (China)
Haruki Muramatsu (Japan) v Dave Harrington (New Zealand)
Daryl Gurney (Northern Ireland) v Robert Marijanovic (Croatia)
Max Hopp (Germany) v Charl Pietersen (South Africa)
Lourence Ilagan (Philippines) v Jamie Lewis (Wales)
Carlos Rodriguez (Spain) v John Bowles (England)
Paul Lim (Singapore) v Mohd Latif Sapup (Malaysia)
Jarkko Komula (Finland) v Jani Haavisto (Finland)