SMITH, HALL & VAN DE PAS SHARE PDC UNICORN CHALLENGE TOUR WINS

ROSS SMITH won his second PDC Unicorn Challenge Tour title of 2013 during the year’s third triple-header weekend, which also saw Graham Hall and Benito van de Pas claim their first victories on the circuit.

Bolton-based Smith added to his Event Six triumph in Wigan last month by taking the £500 first prize for a second time in as many events as he won the year’s seventh tournament.

Smith claimed wins over Martin Walker, Mark Sidgwick and Dan Butler before seeing off German youngster Max Hopp 4-1 to reach the last eight.

He then dropped only one leg in wins over Gaz Cousins and Adam Hunt and saw off Dutch youngster van de Pas 4-2 in the final to become the year’s first multiple Challenge Tour winner.

Smith also came close to adding a third successive title to his name in Saturday’s second event, but was edged out 4-3 in a tight final by Warwickshire’s Graham Hall.

The 23-year-old won his maiden Challenge Tour title as he bounced back from a first round exit in Event Seven by going all the way in Event Eight, taking wins over Kirsty Hutchinson, Brandonn Monk, Brandon Walsh and Shaun Littler, as well as the Dutch pair John De Kruijf and Jan Dekker before seeing off Smith in the final.

Van de Pas, the former PDC Unicorn World Youth Championship semi-finalist, picked up his first Challenge Tour win in Sunday’s Event Nine as he bounced back from his loss to Smith 24 hours earlier by taking the £500 first prize.

The 20-year-old from Tilburg saw off John Bryan and Keegan Brown in the early rounds before taking a 4-2 win over fellow Dutchman Dekker, and he then whitewashed Stuart Bousfield and Ben Ward to reach the last four.

He then saw off Welsh ace Kurt Parry, a Challenge Tour winner last month, before seeing off Richard Baillie 4-2 in the decider.

Glasgow’s Baillie recorded his best finish on the Challenge Tour as he reached his first final, seeing off former Youth Tour winners Jamie Lewis, Chris Aubrey and Reece Robinson as well as Dutch pair Ryan De Vreede and Dirk van Duijvenbode on the day.

The next PDC Unicorn Challenge Tour events will be held on July 13-14 at the Barnsley Metrodome, where a further three £3,000 tournaments will be played. To enter or for more details, visit www.pdc.tv/unicorn-challenge-tour.

PDC Unicorn Challenge Tour Event Seven Results

Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan
Preliminary Round
Samuel Head 4-1 Jamie Holmes
Andrew Hughes 4-2 Wouter Vaes
Luke Woodhouse 4-3 Alex Long
James Thomson 4-1 Cain Unwin
Max Hopp 4-0 Nicholas Day
Jamie Lewis 4-3 Sean Ryan
Rowby-John Rodriguez 4-1 Ricky Evans
Rhys Hayden 4-1 Josh Jones
John Seagrave 4-2 Brandon Jones
Lewis McGurn 4-2 Carl Draper
Craig Simpson 4-0 Charlie Burns
Nick Paenen 4-1 Shane Friedlander
Stuart Bousfield 4-0 Sam Hill

First Round
Adam Hunt 4-3 Paul Blackstone
Tom Sykes 4-1 Conor Mayes
David Pallett 4-0 Roy Leenders
Samuel Head 4-0 Carl Sparrow
Jamie Landon 4-1 Stephen Hardie
Sam Davidson 4-0 Ben Ward
Kurt Parry 4-0 Joe Sparrow
Michael Blake 4-3 Andrew Hughes
Danny Wilson 4-2 Josh Clough
Ryan De Vreede 4-3 Nathan Aspinall
Willem Mandigers 4-0 Joe Davis
Luke Woodhouse 4-1 Matthew Dennant
Alan James Tabern Jnr 4-2 George Cove
Lewis Venes 4-0 Lee Barrow
Dean Finn 4-2 Luke Cheevers
James Thompson 4-2 Gary Gullan
Louis Barberan 4-0 Ryan Murray
Jamie Atkins 4-0 Brandonn Monk
Reece Robinson 4-1 Derek Park
Max Hopp 4-0 Sam Hamilton
Dan Butler 4-1 Paul Cooper
John de Kruijf 4-3 Sean White
Ross Smith 4-1 Martin Walker
Mark Sidgwick 4-2 Jamie Lewis
Jack Tweddell 4-1 Frankie Ansell
Oliver Stell 4-3 Rainer Hofweber
John Bryan 4-0 Ryan Jones
Rowby-John Rodriguez 4-0 Sion Thomas
Jason Marriott 4-1 Callum Loose
Shaun Littler 4-1 Kacey Jones
James Welding 4-1 Kallum Graham
Gaz Cousins 4-3 Curtis Hammond
Keegan Brown 4-2 Sean Fisher
Shaun Narain 4-1 James Marcroft
Jimmy Hendriks 4-3 Graham Hall
Rhys Hayden 4-2 Rick Veugelers
Sean Johnson 4-0 Jordan David Lewis
Chris Aubrey 4-2 Jon Farmer
Dan Dean 4-2 Lee Whitworth
John Seagrave 4-2 Ryan Maher
Jamie Wilkins 4-2 Tom Lonsdale
Richard Baillie 4-1 Ashley Sandon James
Scott Johnson 4-3 Shaun Griffiths
Curtis Turner 4-3 Lewis McGurn
Shane Edwards 4-0 Kristian Wharton
Dan Read 4-1 James Ramsey
Daniel Day 4-1 Robert Turpin
Jake Patchett 4-0 Jan Dekker
Dirk van Duijvenbode 4-1 Robert Marsden
Alan Bell 4-0 Scott Martindale
Brandon Walsh 4-1 James Young
Craig Simpson 4-2 Jake Jones
Sam Hewson 4-1 Dan Green
Paul Barham 4-0 Anthony West
Benito van de Pas 4-2 Steve Haggerty
Charl Pietersen 4-0 Nick Paenen
Matthew Dicken 4-0 Jack Forshaw
Adam Smith Neale 4-0 Tom Hodgson
Jack Hill 4-0 Ryan Sullivan
Stuart Bousfield 4-1 Josh Payne
Arron Fairweather 4-0 Sean Flood
Nathan Derry 4-3 Aden Kirk
Gavin Howard 4-2 Kirsty Hutchinson
Ryan Harrington 4-0 George Killington

Second Round
Adam Hunt 4-2 Tom Sykes
David Pallett 4-2 Samuel Head
Jamie Landon 4-0 Sam Davidson
Michael Blake 4-1 Kurt Parry
Ryan De Vreede 4-2 Danny Wilson
Willem Mandigers 4-3 Luke Woodhouse
Lewis Venes 4-3 Alan James Tabern Jnr
James Thompson 4-0 Dean Finn
Jamie Atkins 4-2 Luke Barberan
Max Hopp 4-3 Reece Robinson
Dan Butler 4-2 John de Kruijf
Ross Smith 4-2 Mark Sidgwick
Oliver Stell 4-1 Jack Twedell
Rowby-John Rodriguez 4-1 John Bryan
Jason Marriott 4-3 Shaun Littler
Gaz Cousins 4-2 James Welding
Keegan Brown 4-3 Shaun Narain
Jimmy Hendriks 4-2 Rhys Hayden
Chris Aubrey 4-0 Sean Johnson
John Seagrave 4-3 Dan Dean
Richard Baillie 4-3 Jamie Wilkins
Curtis Turner 4-0 Scott Johnson
Shane Edwards 4-1 Dan Read
Jake Patchett 4-0 Daniel Day
Alan Bell 4-1 Dirk van Duijvenbode
Craig Simpson 4-3 Brandon Walsh
Paul Barham 4-1 Sam Hewson
Benito van de Pas 4-1 Charl Pietersen
Matthew Dicken 4-3 Adam Smith Neale
Jack Hill 4-2 Stuart Bousfield
Nathan Derry 4-2 Arron Fairweather
Ryan Harrington 4-3 Gavin Howard

Third Round
Adam Hunt 4-1 David Pallett
Jamie Landon 4-2 Michael Blake
Ryan De Vreede 4-0 Willem Mandigers
James Thompson 4-3 Lewis Venes
Max Hopp 4-0 Jamie Atkins
Ross Smith 4-3 Dan Butler
Oliver Stell 4-3 Rowby-John Rodriguez
Gaz Cousins 4-3 Jason Marriott
Jimmy Hendriks 4-3 Keegan Brown
Chris Aubrey 4-2 John Seagrave
Richard Baillie 4-1 Curtis Turner
Shane Edwards 4-1 Jake Patchett
Alan Bell 4-0 Craig Simpson
Benito van de Pas 4-3 Paul Barham
Jack Hill 4-2 Matthew Dicken
Nathan Derry 4-2 Ryan Harrington
Losers £50

Fourth Round
Adam Hunt 4-1 Jamie Landon
James Thompson 4-2 Ryan De Vreede
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Gaz Cousins 4-0 Oliver Stell
Chris Aubrey 4-2 Jimmy Hendriks
Richard Bailie 4-2 Shane Edwards
Benito van de Pas 4-2 Alan Bell
Jack Hill 4-3 Nathan Derry
Losers £75

Quarter-Finals
Adam Hunt 4-1 James Thompson
Ross Smith 4-0 Gaz Cousins
Richard Baillie 4-1 Chris Aubrey
Benito van de Pas 4-2 Jack Hill
Losers £100

Semi-Finals
Ross Smith 4-1 Adam Hunt
Benito van de Pas 4-2 Richard Baillie
Losers £200

Final
Ross Smith 4-2 Benito van de Pas
Winner £500
Runner-Up £300

Event Eight
Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan
Preliminary Round
Rowby-John Rodriguez 4-2 Conor Mayes
John Bryan 4-0 Gavin Howard
Michael Blake 4-2 Aden Kirk
James Thompson 4-1 Rainer Hofweber
Sean Johnson 4-2 Sam Davidson
Benito van de Pas 4-1 Sam Hamilton
Willem Mandingers 4-2 Reece Robinson
Shaun Narain 4-2 Kallum Graham
Stuart Bousfield 4-0 Sion Thomas
James Marcroft 4-3 Ryan Jones
Ross Smith 4-1 Nick Paenen
Lewis Venes 4-2 Stephen Hardie
Mark Sidgwick 4-3 Dan Read

First Round
John Seagrave 4-2 Daniel Day
Adam Hunt 4-1 Craig Simpson
Adam Smith Neale 4-2 Matthew Dicken
Rowby-John Rodriguez 4-1 Jordan David Lewis
Kurt Parry 4-0 Sam Hill
Roy Leenders 4-2 Nicholas Day
David Pallett 4-0 Tom Hodgson
John Bryan 4-3 Carl Draper
Jamie Wilkins 4-3 Shane Edwards
Luis Barberan 4-2 Sean Fisher
Jake Patchett 4-1 Ryan Murray
Wouter Vaes 4-3 Michael Blake
Paul Blackstone 4-0 Jack Forshaw
Dan Butler 4-3 Shane Friedlander
Rick Veugelers 4-2 Jason Marriott
Jan Dekker 4-3 James Thompson
John De Kruijf 4-1 Luke Woodhouse
Samuel Head 4-2 James Welding
Curtis Turner 4-0 Robert Turpin
Sean Johnson 4-3 Paul Cooper
Dan Dean 4-2 Ryan Maher
Alan James Tabern Jnr 4-1 Tom Lonsdale
Dean Finn 4-0 Brandon Jones
Benito van de Pas 4-2 Jake Jones
Brandonn Monk 4-3 Oliver Stell
Graham Hall 4-1 Kirsty Hutchinson
Brandon Walsh 4-1 Frankie Ansell
Chris Aubrey 4-2 Willem Mandigers
Shaun Littler 4-2 Sean Ryan
Sam Hewson 4-0 Robert Marsden
James Young 4-0 Joe Harrison
Jimmy Hendriks 4-1 Sean White
Luke Cheevers 4-0 Kirsty Haw
Keegan Brown 4-3 Martin Walker
Lewis McGurn 4-0 Andrew Hughes
Shaun Narain 4-1 Josh Clough
Ricky Evans 4-1 Gaz Cousins
Nathan Aspinall 4-3 Lee Whitworth
Josh Jones 4-2 Ryan Harrington
Stuart Bousfield 4-0 Derek Park
Rhys Hayden 4-0 George Cove
Josh Payne 4-0 Ryan Sullivan
Jamie Lewis 4-0 Jon Farmer
James Marcroft 4-0 Kacey Jones
Ben Ward 4-2 Ashley Sandon James
Anthony West 4-0 Lee Barrow
Jamie Atkins 4-1 Cain Unwin
Alan Bell 4-2 James Ramsey
Tom Sykes 4-3 Kristian Wharton
Nathan Derry 4-2 Steve Haggerty
Alex Long 4-0 Joe Davis
Ross Smith 4-2 Jack Hill
Ryan De Vreede 4-2 Scott Johnson
Max Hopp 4-1 Jamie Landon
Shaun Griffiths 4-2 Paul Barham
Lewis Venes 4-0 Gary Gullan
Arron Fairweather 4-0 Jamie Holmes
George Killington 4-3 Charlie Burns
Alan Clutterham 4-2 Scott Martindale
Matthew Dennant 4-0 Mark Sidgwick
Curtis Hammond 4-3 Richard Baillie
Dan Green 4-1 Danny Wilson
Jack Tweddell 4-3 Dirk van Duijvenbode
Charl Pietersen 4-0 Sean Flood

Second Round
Adam Hunt 4-0 John Seagrave
Rowby-John Rodriguez 4-2 Adam Smith Neale
Kurt Parry 4-3 Roy Leenders
David Pallett 4-0 John Bryan
Jamie Wilkins 4-1 Lewis Barberan
Jake Patchett 4-3 John Bryan
Dan Butler 4-0 Paul Blackstone
Jan Dekker 4-3 Rick Veugelers
John de Kruijf 4-2 Samuel Head
Curtis Turner 4-1 Sean Johnson
Dan Dean 4-1 Alan James Tabern Jnr
Benito van de Pas 4-1 Dean Finn
Graham Hall 4-1 Brandonn Monk
Brandon Walsh 4-3 Chris Aubrey
Shaun Littler 4-2 Sam Hewson
James Young 4-3 Jimmy Hendriks
Keegan Brown 4-0 Luke Cheevers
Lewis McGurn 4-1 Shaun Narain
Ricky Evans 4-0 Nathan Aspinall
Stuart Bousfield 4-0 Josh Jones
Josh Payne 4-2 Rhys Hayden
James Marcroft 4-3 Jamie Lewis
Ben Ward 4-2 Anthony West
Alan Bell 4-1 Jamie Atkins
Tom Sykes 4-1 Nathan Derry
Ross Smith 4-3 Alex Long
Max Hopp 4-1 Ryan De Vreede
Lewis Venes 4-3 Shaun Griffiths
Arron Fairweather 4-1 George Killington
Matthew Dennant 4-0 Alan Clutterham
Curtis Hammond 4-2 Dan Green
Charl Pietersen 4-3 Jack Tweddell

Third Round
Adam Hunt 4-2 Rowby-John Rodriguez
David Pallett 4-1 Kurt Parry
Jamie Wilkins 4-1 Jake Patchett
Jan Dekker 4-1 Dan Butler
John de Kruijf 4-1 Curtis Turner
Benito van de Pas 4-2 Dan Dean
Graham Hall 4-1 Brandon Walsh
Shaun Littler 4-2 James Young
Lewis McGurn 4-3 Keegan Brown
Stuart Bousfield 4-3 Ricky Evans
Josh Payne 4-0 James Marcroft
Alan Bell 4-1 Ben Ward
Ross Smith 4-2 Tom Sykes
Max Hopp 4-1 Lewis Venes
Matthew Dennant 4-3 Arron Fairweather
Charl Pietersen 4-1 Curtis Hammond
Losers £50

Fourth Round
Adam Hunt 4-2 David Pallett
Jan Dekker 4-2 Jamie Wilkins
John de Kruijf 4-1 Benito van de Pas
Graham Hall 4-2 Shaun Littler
Lewis McGurn 4-3 Stuart Bousfield
Alan Bell 4-3 Josh Payne
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Matthew Dennant 4-3 Charl Pietersen
Losers £75

Quarter-Finals
Jan Dekker 4-2 Adam Hunt
Graham Hall 4-2 John de Kruijf
Lewis McGurn 4-3 Alan Bell
Ross Smith 4-2 Matthew Dennant
Losers £100

Semi-Finals
Graham Hall 4-2 Jan Dekker
Ross Smith 4-3 Lewis McGurn
Losers £200

Final
Graham Hall 4-3 Ross Smith
Winner £500
Runner-Up £300

PDC Unicorn Challenge Tour
Event Nine
Sunday May 12, Robin Park Tennis Centre, Wigan
Preliminary Round
Brandon Jones 4-1 Josh Clough
Graham Hall 4-0 Lee Barrow
Jack Tweddell 4-0 Kallum Graham
Gaz Cousins 4-1 John Seagrave
Oliver Stell 4-2 Sion Thomas
Andrew Hughes 4-0 Nicholas Day

First Round
Ricky Evans 4-2 Sam Davidson
Joe Harrison 4-2 George Cove
Alan James Tabern Jnr 4-2 Carl Draper
Jason Marriott 4-2 Brandon Jones
Sean White 4-2 Darren Whittingham
Curtis Turner 4-1 Rick Veugelers
Reece Robinson 4-3 Frankie Ansell
Graham Hall 4-1 Anthon West
Daniel Day 4-2 Luke Cheevers
Brandonn Monk 4-2 Cain Unwin
James Welding 4-2 Mark Sidgwick
Luis Barberan 4-3 John de Kruijf
Adam Smith Neale 4-3 Alan Bell
Wouter Vaes 4-0 Lewis Pride
Charl Pietersen 4-1 Scott Johnson
Ross Smith 4-0 James Young
Dirk van Duijvenbode 4-1 David Galaska
Daniel Williams 4-0 Jordan David Lewis
Richard Baillie 4-0 Ryan De Vreede
Jack Tweddell 4-1 Gavin Howard
Jamie Lewis 4-1 Steve Haggerty
Kirsty Hutchinson 4-3 Ryan Hoggarth
Sean Fisher 4-3 Paul Barham
Gaz Cousins 4-1 Paul Cooper
Lee Whitworth 4-3 Matthew Dicken
Josh Payne 4-0 Rhys Hayden
Ryan Murray 4-0 Jamie Wilkins
Chris Aubrey 4-3 Michael Blake
Nathan Derry 4-1 Luke Woodhouse
Dean Finn 4-0 Robert Turpin
Jon Farmer 4-0 Tom Hodgson
Sean Johnson 4-1 Roy Leenders
Ryan Jones 4-2 Jamie Landon
Sean Ryan 4-3 Jack Hill
Jimmy Hendriks 4-2 George Killington
Shaun Griffiths 4-2 Oliver Stell
Lewis McGurn 4-0 Conor Mayes
Brandon Walsh 4-0 Sam Hamilton
Ben Ward 4-0 Josh Ward
Paul Blackstone 4-0 Rainer Hofweber
Stephen Hardie 4-1 Kirsty Haw
Willem Mandigers 4-1 Robert Marsden
Stuart Bousfield 4-1 Dan Read
Arron Fairweather 4-3 Martin Walker
Jan Dekker 4-1 Jake Jones
Shaun Narain 4-3 Matthew Dennant
Benito van de Pas 4-1 John Bryan
Keegan Brown 4-1 Graham Hoggarth
Scott Martindale 4-0 Sean Flood
David Pallett 4-0 Tom Lonsdale
Nathan Aspinall 4-3 Jake Patchett
Aden Kirk 4-2 Andrew Hughes
Kurt Parry 4-1 Rowby-John Rodriguez
Shane Friedlander 4-0 Dan Butler
Adam Hunt 4-3 Max Hopp
Ryan Harrington 4-1 Curtis Hammond
Craig Simpson 4-1 Dan Green
Ashley Sandon James 4-0 Cameron Hinchcliffe
Tom Sykes 4-1 Nick Paenen
Gary Gullan 4-2 Dan Dean
Ryan Sullivan 4-2 Derek Park
James Marcroft 4-2 Jack Forshaw
Shaun Littler 4-3 James Thompson
Sam Hill 4-3 Charlie Burns

Second Round
Ricky Evans 4-0 Joe Harrison
James Marriott 4-1 Alan James Tabern Jnr
Curtis Turner 4-2 Sean White
Reece Robinson 4-3 Graham Hall
Daniel Day 4-0 Brandonn Monk
Luis Barberan 4-1 James Welding
Wouter Vaes 4-0 Adam Smith Neale
Charl Pietersen 4-0 Ross Smith
Dirk van Duijvenbode 4-0 Daniel Williams
Richard Baillie 4-2 Jack Tweddell
Jamie Lewis 4-0 Kirsty Hutchinson
Sean Fisher 4-2 Gaz Cousins
Josh Payne 4-1 Lee Whitworth
Chris Aubrey 4-1 Ryan Murray
Dean Finn 4-3 Nathan Derry
Jon Farmer 4-3 Sean Johnson
Sean Ryan 4-1 Ryan Jones
Jimmy Hendriks 4-2 Sean Griffiths
Lewis McGurn 4-1 Brandon Walsh
Ben Ward 4-0 Paul Blackstone
Willem Mandigers 4-0 Stephen Hardie
Stuart Bousfield 4-1 Arron Fairweather
Jan Dekker 4-2 Shaun Narain
Benito van de Pas 4-1 Keegan Brown
David Pallett 4-1 Scott Martindale
Aden Kirk 4-2 Nathan Aspinall
Kurt Parry 4-0 Shane Friedlander
Ryan Harrington 4-3 Adam Hunt
Ashley Sandon James 4-3 Craig Simpson
Tom Sykes 4-1 Gary Gullan
James Marcroft 4-0 Ryan Sullivan
Shaun Littler 4-2 Sam Hill

Third Round
Ricky Evans 4-2 James Marriott
Reece Robinson 4-2 Curtis Turner
Daniel Day 4-2 Luis Barberan
Charl Pietersen 4-2 Wouter Vaes
Richard Baillie 4-3 Dirk van Duijvenbode
Jamie Lewis 4-0 Sean Fisher
Chris Aubrey 4-0 Josh Payne
Dean Finn 4-3 Jon Farmer
Jimmy Hendriks 4-2 Sean Ryan
Ben Ward 4-2 Lewis McGurn
Stuart Bousfield 4-2 Willem Mandigers
Benito van de Pas 4-2 Jan Dekker
Aden Kirk 4-1 David Pallett
Kurt Parry 4-1 Ryan Harrington
Tom Sykes 4-2 Ashley Sandon James
James Marcroft 4-3 Shaun Littler
Losers £50

Fourth Round
Reece Robinson 4-3 Ricky Evans
Charl Pietersen 4-2 Daniel Day
Richard Baillie 4-2 Jamie Lewis
Chris Aubrey 4-0 Dean Finn
Ben Ward 4-1 Jimmy Hendriks
Benito van de Pas 4-0 Stuart Bousfield
Kurt Parry 4-2 Aden Kirk
Tom Sykes 4-2 James Marcroft
Losers £75

Quarter-Finals
Reece Robinson 4-2 Charl Pietersen
Richard Baillie 4-3 Chris Aubrey
Benito van de Pas 4-0 Ben Ward
Kurt Parry 4-1 Tom Sykes
Losers £100

Semi-Finals
Richard Baillie 4-2 Reece Robinson
Benito van de Pas 4-2 Kurt Parry
Losers £200

Final
Benito van de Pas 4-2 Richard Baillie
Winner £500
Runner-Up £300