PDC Youth Tour 10, 11 & 12 Results

James Hubbard, Arron Monk and Sam Hamilton shared the spoils in the fourth weekend of the 2012 PDC Unicorn Youth Tour at the Barnsley Metrodome.

Telford’s Hamilton, 21, claimed his maiden Youth Tour title with victory in Saturday’s tenth event of the year, edging out Hull’s Reece Robinson 4-3 in the final.

Hamilton also overcame World Youth Champion Hubbard 4-2 in the semi-finals, and defeated Daniel Wood, Callum Carr, Curtis Hammond and Oliver Stell during the event.

Saturday’s second tournament saw Monk bounce back from his quarter-final loss to Hubbard earlier in the day by sweeping to the £500 first prize and claim his fourth victory of the season.

Monk – the 2011 World Youth Champion – defeated Jack Tweddell, Martin Heneghan, Martin Walker, Sam Hill, Matthew Dicken and Lewis Venes to reach the final, where he won 4-2 against Samuel Head.

Portsmouth’s Head defeated former Youth Tour winners Adam Hunt and Shaun Griffiths in his run to his maiden Youth Tour final.

Sunday’s tournament saw another player win through to his first final, with Sam Hill reaching the decider before losing out 4-0 to in-form Hubbard, who will compete in the Betfair World Matchplay in Blackpool next week.

World Youth Champion Hubbard’s triumph was his second of the year on the PDC Unicorn Youth Tour, and included early defeats of Josh Payne, Joshua Carter and Chris Aubrey for the loss of only three legs before he edged out Matthew Dennant and saw off Monk to reach the final.

Monk’s success over the weekend saw him pick up a total of £800 prize money as he extended his lead at the head of the PDC Unicorn Youth Tour Order of Merit, wit his total fo £3,025 seeing him sit clear of second-placed Hubbard, who moved on to £3,325 with his £775 prize money won in Barnsley.

The next PDC Unicorn Youth Tour events will be held at the Moorways Centre in Derby on August 4 & 5, when three £3,000 tournaments will be held. To enter, or for more information, visit www.pdc.tv.

PDC Unicorn Youth Tour Event Ten

First Round
Christopher Quantock 4-1 Jamie Ogley
Wouter Vaes 4-2 Adam Smith-Neale
Arron Monk 4-1 Matthew Dennant
Ricky Evans 4-3 Adam Hunt
Dan Dean 4-0 Greg Falcus
Jack Hill 4-2 Tommy Lishman
Jake Jones 4-0 Ryan Harrington
Josh McCarthy 4-0 Matthew Gallett
Oliver Stell 4-2 Dirk Van Duijvenbodde
Jake Patchett 4-1 Joe Davis
James O’Connor 4-1 Chris Aubrey
Kurt Parry 4-2 David Spooner
Curtis Hammond 4-0 Liam Stephen Showell
Aden Kirk 4-2 Hermie Van Orsouw
Callum Carr 4-1 Liam Fairclough
Kirsty Hutchinson 4-3 Sam Davidson
Kacey Jones 4-3 Ash Khayat
Curtis Bagley 4-1 Matthew Dicken
Reece Robinson 4-1 Adam Bateman
Ryan De Vreede 4-3 Daniel Cooper
Ben Songhurst 4-1 Tom Smith
Darren Whittingham 4-0 Joshua Richardson
Martin Heneghan 4-0 Dan Read
Thomas Chant 4-1 Harry Lane
Ricky De Vos 4-3 James Young
Daniel King Morris 4-2 Shane Friedlander
Josh Jones 4-2 Tom Hodgson
Jack Tweddell 4-3 George Killington
Ryan Maher 4-2 James Thompson
Keegan Brown 4-1 Sean Ryan
Jamie Clements 4-3 Joe Thompson
Ryan Guinnane 4-0 Robert Marsden

Second Round
John Esam 4-1 Rainer Hofweber
Wouter Vaes 4-2 Christopher Quantock
Harry Miles 4-3 John Seagrave
Arron Monk 4-2 Ricky Evans
Nicky Kenny 4-0 Adam Hart
Dan Dean 4-2 Jack Hill
James Hubbard 4-2 Robbie Hewson
Josh McCarthy 4-1 Jake Jones
Steve Haggerty 4-0 Lee Whitworth
Oliver Stell 4-3 Jake Patchett
Shaun Griffiths 4-2 Joshua Carter
Kurt Parry 4-3 James O’Connor
Paddy Meaney 4-3 Luke Humphries
Curtis Hammond 4-3 Aden Kirk
Sam Hamilton 4-1 Daniel Wood
Callum Carr 4-1 Kirsty Hutchinson
Josh Payne 4-0 Kirsty Haw
Curtis Bagley 4-2 Kacey Jones
Matthew Walker 4-3 Lewis Venes
Reece Robinson 4-2 Ryan De Vreede
Sam Hill 4-2 Andrew Clark
Darren Whittingham 4-2 Ben Songhurst
Samuel Head 4-2 Mike Nissen
Martin Heneghan 4-3 Thomas Chant
Brandon Walsh 4-1 Jack Morris
Ricky De Vos 4-1 Daniel King Morris
Jamie Landon 4-1 Ross Robson
Josh Jones 4-0 Jack Tweddell
Sam Hewson 4-2 Dion Glennon
Keegan Brown 4-2 Ryan Maher
John De Kruijf 4-1 Nathan Street
Ryan Guinnane 4-2 Jamie Clements

Third Round
Wouter Vaes 4-1 John Esam
Arron Monk 4-0 Harry Miles
Nicky Kenny 4-0 Dan Dean
James Hubbard 4-0 Josh McCarthy
Oliver Stell 4-2 Steve Haggerty
Kurt Parry 4-3 Shaun Griffiths
Curtis Hammond 4-2 Paddy Meaney
Sam Hamilton 4-1 Callum Carr
Josh Payne 4-1 Curtis Bagley
Reece Robinson 4-1 Matthew Walker
Sam Hill 4-1 Darren Whittingham
Martin Heneghan 4-2 Samuel Head
Ricky De Vos 4-3 Brandon Walsh
Jamie Landon 4-3 Josh Jones
Keegan Brown 4-2 Sam Hewson
John De Kruijf 4-0 Ryan Guinnane
Losers £50

Fourth Round
Arron Monk 4-3 Wouter Vaes
James Hubbard 4-0 Nick Kenny
Oliver Stell 4-2 Kurt Parry
Sam Hamilton 4-3 Curtis Hammond
Reece Robinson 4-0 Josh Payne
Sam Hill 4-3 Martin Heneghan
Ricky De Vos 4-1 Jamie Landon
Keegan Brown 4-2 John De Kruijf
Losers £75

Quarter-Finals
James Hubbard 4-2 Arron Monk
Sam Hamilton 4-3 Oliver Stell
Reece Robinson 4-1 Sam Hill
Keegan Brown 4-0 Ricky De Vos
Losers £100

Semi-Finals
Sam Hamilton 4-2 James Hubbard
Reece Robinson 4-0 Keegan Brown
Losers £200

Final
Sam Hamilton 4-3 Reece Robinson
Winner £500
Runner-Up £300

PDC Unicorn Youth Tour Event 11

First Round
Jamie Landon 4-3 Jake Jones
Sam Hill 4-0 Adam Hart
Arron Monk 4-2 Jack Tweddell
Martin Heneghan 4-0 Daniel Cooper
Nick Kenny 4-1 Joshua Richardson
Keegan Brown 4-2 Liam Stephen Showell
Nathan Street 4-3 Tommy Lishnan
Matthew Dicken 4-3 Callum Carr
Sam Hamilton 4-0 Jack Morris
Dirk Van Duijvenbode 4-1 George Killington
Josh Jones 4-3 Ryan De Vreede
Wouter Vaes 4-0 Joe Thomson
Dan Read 4-2 Sean Ryan
Christopher Quantock 4-2 James O’Connor
James Hubbard 4-0 Joe Davis
Chris Aubrey 4-3 Luke Humphries
Joshua Carter 4-2 Dan Dean
Harry Miles 4-2 Andrew Clark
Paddy Meaney 4-0 Ryan Guinnane
Ross Hobson 4-1 Robbie Hewson
Samuel Head 4-0 Kirsty Hutchinson
Adam Hunt 4-1 Ricky De Vos
Shane Friedlander 4-0 Robert Marsden
Ben Songhurst 4-2 Darren Whittingham
Thomas Chant 4-3 Liam Fairclough
Oliver Stell 4-0 Tom Hodgson
James Thompson 4-0 Aaron Bateman
Kurt Parry 4-0 Sam Davidson
Shaun Griffiths 4-1 Ryan Maher

Second Round
Casey Jones 4-3 Harry Lane
Sam Hill 4-2 Jamie Landon
Martin Walker 4-1 Mike Nissen
Arron Monk 4-3 Martin Heneghan
Ryan Harrington 4-0 Lee Whitworth
Keegan Brown 4-2 Nick Kenny
Daniel Wood 4-2 Reece Robinson
Matthew Dicken 4-1 Nathan Street
Adam Smith-Neale 4-2 Aden Kirk
Sam Hamilton 4-3 Dirk Van Duijvenbode
Ricky Evans 4-1 Sam Hewson
Josh Jones 4-0 Wouter Vaes
Lewis Venes 4-2 Ash Khayat
Dan Read 4-1 Christopher Quantock
Jake Patchett 4-1 John McCarthy
James Hubbard 4-1 Greg Falcus
Tom Smith 4-2 James Ogley
Joshua Carter 4-0 Chris Aubrey
Brandon Walsh 4-0 Daniel King Morris
Paddy Meaney 4-2 Harry Miles
Curtis Bagley 4-3 Hermie Van Orsouw
Samuel Head 4-3 Ross Hobson
Matthew Dennant 4-1 James Young
Adam Hunt 4-2 Dion Glennon
Curtis Hammond 4-0 Josh Payne
Ben Songhurst 4-2 Shane Friedlander
Jack Hill 4-0 Matthew Gallett
Oliver Stell 4-3 Thomas Chant
Steve Haggerty 4-0 Jamie Clements
James Thompson 4-2 Kurt Parry
John Seagrove 4-2 Rainer Hofweber
Shaun Griffiths 4-0 John De Kruijf

Third Round
Sam Hill 4-1 Casey Jones
Arron Monk 4-1 Martin Walker
Keegan Brown 4-1 Ryan Harrington
Matthew Dicken 4-3 Daniel Wood
Sam Hamilton 4-2 Adam Smith-Neale
Ricky Evans 4-0 Josh Jones
Lewis Venes 4-2 Dan Read
James Hubbard 4-3 Jake Patchett
Joshua Carter 4-2 Tom Smith
Paddy Meaney 4-2 Brandon Walsh
Samuel Head 4-2 Curtis Bagley
Adam Hunt 4-1 Matthew Dennant
Ben Songhurst 4-2 Curtis Hammond
Oliver Stell 4-0 Jack Hill
Steve Haggerty 4-2 James Thompson
Shaun Griffiths 4-2 John Seagrove
Losers £50

Fourth Round
Arron Monk 4-1 Sam Hill
Matthew Dicken 4-0 Keegan Brown
Ricky Evans 4-2 Sam Hamilton
Lewis Venes 4-2 James Hubbard
Paddy Meaney 4-2 Joshua Carter
Samuel Head 4-2 Adam Hunt
Oliver Stell 4-3 Ben Songhurst
Shaun Griffiths 4-0 Steve Haggerty
Losers £75

Quarter-Finals
Arron Monk 4-0 Matthew Dicken
Lewis Venes 4-1 Ricky Evans
Samuel Head 4-0 Paddy Meaney
Shaun Griffiths 4-2 Oliver Stell
Losers £100

Semi-Finals
Arron Monk 4-2 Lewis Venes
Samuel Head 4-2 Shaun Griffiths
Losers £200

Final
Arron Monk 4-2 Samuel Head
Winner £500
Runner-Up £300

PDC Unicorn Youth Tour Event 12

First Round
Jake Jones 4-0 Tom Hodgson
Darren Whittingham 4-0 Daniel Firth
Mike Nissen 4-0 Oliver Edwards
John Seagrave 4-0 Ryan Guinnane
James Young 4-2 Greg Falcus
Joe Davis 4-0 Jack Hill
Ryan Maher 4-2 Aaron Bateman
John De Kruijf 4-1 Hermie Van Orsouw
Samuel Head 4-3 Steve Haggerty
Kurt Parry 4-0 Harry Lane
Ash Khayat 4-0 Curtis Bagley
James O’Connor 4-0 Joe Thompson
Ryan Harrington 4-2 Dan Read
Ryan De Vreede 4-0 Robert Marsden
Dirk Van Duijvenbode 4-2 Harry Miles
Arron Monk 4-0 Liam Fairclough
Christopher Quantock 4-0 Ben Edwards
Paddy Meaney 4-1 Curtis Hammond
Aden Kirk 4-2 Adam Hunt
Ricky Evans 4-1 Oliver Stell
Dionne Glennon 4-1 Kirsty Haw
Chris Aubrey 4-2 Jake Patchett
Joshua Carter 4-1 Jack Morris
Luke Humphries 4-1 Thomas Chant
Wouter Vaes 4-2 Ricky De Vos
Andrew Clark 4-3 Liam Stephen Showell

Second Round
Reece Robinson 4-3 Dan Dean
Jake Jones 4-1 Darren Whittingham
Sam Hamilton 4-1 Daniel Wood
John Seagrave 4-1 Mike Nissen
Kirsty Hutchinson 4-3 John Esam
James Young 4-3 Joe Davis
Martin Heneghan 4-1 Josh Jones
Shane Friedlander 4-2 Ryan Maher
Sam Hill 4-1 James Thompson
John De Kruijf 4-2 Samuel Head
Jack Tweddell 4-0 Barry Holland
Kurt Parry 4-1 Ash Khayat
Matthew Dicken 4-1 Ben Songhurst
Ryan Harrington 4-3 James O’Connor
Rainer Hofweber 4-3 Keegan Brown
Ryan De Vreede 4-0 Robbie Hewson
Jamie Ogley 4-0 David Galaska
Arron Monk 4-2 Dirk Van Duijvenbode
Shaun Griffiths 4-2 Nick Kenny
Paddy Meaney 4-0 Christopher Quantock
Sean Ryan 4-2 Daniel King Morris
Aden Kirk 4-3 Brandon Walsh
George Killington 4-3 Lewis Veynes
Ricky Evans 4-0 Jamie Clements
Martin Walker 4-2 Sam Hewson
Chris Aubrey 4-0 Dionne Glennon
James Hubbard 4-1 Josh Payne
Joshua Carter 4-2 Luke Humphries
Joshua Richardson 4-2 Tommy Lishman
Wouter Vaes 4-2 Jamie Landon
Matthew Dennant 4-2 Sam Davidson
Andrew Clark 4-2 Ross Hobson

Third Round
Reece Robinson 4-2 Jake Jones
Sam Hamilton 4-3 John Seagrave
James Young 4-1 Kirsty Hutchinson
Martin Heneghan 4-0 Shane Friedlander
Sam Hill 4-0 John De Kruijf
Kurt Parry 4-0 Jack Tweddell
Ryan Harrington 4-1 Matthew Dicken
Ryan De Vreede 4-2 Rainer Hofweber
Arron Monk 4-1 Jamie Ogley
Shaun Griffiths 4-1 Paddy Meaney
Sean Ryan 4-3 Aden Kirk
Ricky Evans 4-1 George Killington
Chris Aubrey 4-3 Martin Walker
James Hubbard 4-0 Joshua Carter
Wouter Vaes 4-3 Joshua Richardson
Matthew Dennant 4-2 Andrew Clark
Losers £50

Fourth Round
Reece Robinson 4-3 Sam Hamilton
Martin Heneghan 4-2 James Young
Sam Hill 4-3 Kurt Parry
Ryan De Vreede 4-3 Ryan Harrington
Arron Monk 4-0 Shaun Griffiths
Ricky Evans 4-1 Sean Ryan
James Hubbard 4-2 Chris Aubrey
Matthew Dennant 4-2 Wouter Vaes
Losers £75

Quarter-Finals
Martin Heneghan 4-3 Reece Robinson
Sam Hill 4-2 Ryan De Vreede
Arron Monk 4-3 Ricky Evans
James Hubbard 4-3 Matthew Dennant
Losers £100

Semi-Finals
Sam Hill 4-0 Martin Heneghan
James Hubbard 4-1 Arron Monk
Losers £200

Final
James Hubbard 4-0 Sam Hill
Winner £500
Runner-Up £300

About The Author