See below for information taken from the PDC website in respect of the upcoming Austrian Darts Open. There is now a revised draw following the withdrawal of three top players.

Austrian Darts OpenPhil Taylor, Adrian Lewis and Simon Whitlock have withdrawn from the Austrian Darts Open event in Wiener Neustadt this weekend.

As a result of their withdrawal, three further places will be on offer in Thursday’s final qualifying events as direct replacements for the trio. Two additional European Qualifiers and one further Host Nation Qualifier will now win places in the £100,000 event’s first round as a result of the withdrawals.

Jim Walker and Steve Hine will both play European Qualifiers, while Steve Beaton comes up against an Austrian player who will come through the Host Nation Qualifier.

The Austrian Darts Open will kick off on Friday May 31, with the first round games being split across two sessions at the Arena Nova in Wiener Neustadt, with ten matches per session taking place on the Main Stage.

The second round will be split across two sessions on Saturday, with the third round on Sunday afternoon before the quarter-finals, semi-finals and final take place on Sunday evening.

Tickets for the Austrian Darts Open are still available through www.pdc-europe.net.

Austrian Darts Open Revised Schedule of Play

Arena Nova, Wiener Neustadt
Friday May 31

First Round
Afternoon Session (1pm-6pm)
Main Stage
Kevin Painter v Terry Temple
Mark Webster v Dennis Smith
Dave Chisnall v Host Nation Qualifier 1
Wes Newton v Paul Barham
Richie Burnett v John Henderson
Justin Pipe v Kevin McDine
Andy Hamilton v European Qualifier 3
Paul Nicholson v Nigel Heydon
Ronnie Baxter v Peter Hudson
Terry Jenkins v Host Nation Qualifier 2

Stage Two
Peter Wright v European Qualifier 2
Colin Lloyd v Jamie Lewis
Ian White v Ross Smith
John Part v Kevin Dowling
Kim Huybrechts v Joe Cullen
Mervyn King v European Qualifier 1

Evening Session (7pm-12am)
Main Stage
Gary Anderson v John Bowles
Mark Walsh v Host Nation Qualifier 4
Host Nation Qualifier 5 v Steve Beaton
Robert Thornton v European Qualifier 5
Andy Smith v Host Nation Qualifier 3
European Qualifier 9 v Jim Walker
European Qualifier 10 v Steve Hine
Michael van Gerwen v Alan Tabern
James Wade v European Qualifier 7
Raymond van Barneveld v European Qualifier 8

Stage Two
Wayne Jones v Campbell Jackson
Brendan Dolan v Joe Murnan
Colin Osborne v Steve West
Arron Monk v European Qualifier 6
Stuart Kellett v Darren Webster
Jamie Caven v European Qualifier 4

Saturday June 1
Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm)
Part/Dowling v Dolan/Murnan
Wright/EQ2 v M Webster/D Smith
Pipe/McDine v A Smith/HNQ3
Baxter/Hudson v Jenkins/HNQ2
Huybrechts/Cullen v Kellett/D Webster
Chisnall/HNQ1 v Caven/EQ4
Newton/Barham v Osborne/West
Thornton/EQ5 v Walsh/HNQ4

Evening Session (7pm-11pm)
White/R Smith v Anderson/Bowles
HNQ5/Beaton v Burnett/Henderson
van Gerwen/Tabern v Jones/Jackson
Hamilton/EQ3 v Lloyd/J Lewis
van Barneveld/EQ8 v Painter/Temple
EQ10/Hine v Monk/EQ6
Nicholson/Heydon v Wade/EQ7
EQ9/Walker v King/EQ1

Sunday June 2
Afternoon Session (1pm-5pm)
Third Round

Evening Session (7pm-11pm)
Quarter-Finals
Semi-Final
Final

All games on Sunday are played in draw bracket order.
All games throughout the event are the best of 11 legs.

Revised First Round Draw & Tournament Bracket
Michael van Gerwen (1) v Alan Tabern
Wayne Jones (32) v Campbell Jackson
Ronnie Baxter (16) v Peter Hudson
Terry Jenkins (17) v Host Nation Qualifier 2
Ian White (8) v Ross Smith
Gary Anderson (25) v John Bowles
John Part (9) v Kevin Dowling
Brendan Dolan (24) v Joe Murnan
Robert Thornton (5) v European Qualifier 5
Mark Walsh (28) v Host Nation Qualifier 4
Peter Wright (12) v European Qualifier 2
Mark Webster (21) v Dennis Smith
Wes Newton (4) v Paul Barham
Colin Osborne (29) v Steve West
Andy Hamilton (13) v European Qualifier 3
Colin Lloyd (20) v Jamie Lewis
European Qualifier 10 v Steve Hine
Arron Monk (31) v European Qualifier 6
Paul Nicholson (15) v Nigel Heydon
James Wade (18) v European Qualifier 7
Justin Pipe (7) v Kevin McDine
Andy Smith (26) v Host Nation Qualifier 3
Host Nation Qualifier 5 v Steve Beaton
Richie Burnett (23) v John Henderson
Raymond van Barneveld (6) v European Qualifier 8
Kevin Painter (27) v Terry Temple
Kim Huybrechts (11) v Joe Cullen
Stuart Kellett (22) v Darren Webster
Dave Chisnall (3) v Host Nation Qualifier 1
Jamie Caven (30) v European Qualifier 4
European Qualifier 9 v Jim Walker
Mervyn King (19) v European Qualifier 1

About The Author