First Preliminary Round

Friday 31 August
Best of 5 sets/5 legs

19.00 1 Andy Jenkins (Eng) – Phill Nixon (Eng)
19.00 1 Paul Hanvidge (Sco) – Wayne Atwood (Wal)
19.00 2 Dietmar Burger (Aut) – Andy Smith (Eng)
19.00 2 Michael van Gerwen (Ned) – Robert Grant (NZl)
19.00 3 Ronnie Baxter (Eng) – Steve Duke Sr. (Aus)
19.00 3 Jarkko Komula (Fin) – Denis Ovens (Eng)
19.00 4 Michael Rosenauer (Ger) – Bob Anderson (Eng)
19.00 4 Jelle Klaasen (Ned) – Edwin Max (Ned)
20.00 5 Kevin Painter (Eng) – Shane Tichowitsch (Aus)
20.00 5 Mario Robbe (Ned) – Gary Spedding (Eng)
20.00 6 Steve West (Eng) – Peter Allen (Eng)
20.00 6 Mervyn King (Eng) – Craig Pullen (NZl)
20.00 7 Barrie Bates (Wal) – Shaun Greatbatch (Eng)
20.00 7 Martin Atkins (Eng) – Alan Caves (Eng)
20.00 8 Gary Robson (Eng) – Mark Walsh (Eng)
20.00 8 Vincent van der Voort (Ned) – Mark Barilli (Sco)

Second Preliminary Round
Friday 31 August
Best of 5 sets/5 legs
21.00 final 1 A. Jenkins / Nixon – Hanvidge / Atwood
21.00 final 2 Burger / A. Smith – Van Gerwen / Grant
21.00 final 3 Baxter / Duke Sr. – Komula / Ovens
21.00 final 4 Rosenauer / B. Anderson – Klaasen / Max
21.00 final 5 Painter / Tichowitsch – Robbe / Spedding
21.00 final 6 S. West / Allen – King / Pullen
21.00 final 7 Bates / Greatbatch – Atkins / Caves
21.00 final 8 Robson / Walsh – Van der Voort / Barilli

First Round
Saturday 1 September – Monday 3 September
Best of 5 sets/5 legs
Saturday 1 September 2007 Afternoon
14.00 1 Gary Anderson (Sco, W1) – winner Preliminary 1
15.00 2 John Part (Can, P8) – Niels de Ruiter (Ned)
16.00 3 Simon Whitlock (Aus, W5) – Wayne Mardle (Eng)

Saturday 1 September 2007 Evening
20.00 4 Peter Manley (Eng, P4) – winner Preliminary 2
21.00 5 Martin Adams (Eng, W3) – winner Preliminary 3
22.00 6 Dennis Priestley (Eng, P6) – Mike Veitch (Sco)

Sunday 2 September 2007 Afternoon
14.00 7 Tony O’Shea (Eng, W7) – Andy Hamilton (Eng)
15.00 8 Raymond van Barneveld (Ned, P2) – winner Preliminary 4
16.00 9 Mark Webster (Wal, W2) – winner Preliminary 5

Sunday 2 September 2007 Evening
20.00 10 Adrian Lewis (Eng, P7) – John Walton (Eng)
21.00 11 Scott Waites (Eng, W6) – James Wade (Eng)
22.00 12 Colin Lloyd (Eng, P3) – winner Preliminary 6

Monday 3 September 2007
20.00 13 Darryl Fitton (Eng, W4) – winner Preliminary 7
21.00 14 Terry Jenkins (Eng, P5) – Co Stompé (Ned)
22.00 15 Remco van Eijden (Ned, W8) – Roland Scholten (Ned)
23.00 16 Phil Taylor (Eng, P1) – winner Preliminary 8

Second Round
Tuesday 4 September – Wednesday 5 September
Best of 5 sets/5 legs
Tuesday 4 September 2007
20.00 17 G. Anderson / winner Prelim 1 – Part / De Ruiter
21.00 18 Whitlock / Mardle – Manley / winner Prelim 2
22.00 19 Adams / winner Prelim 3 – Priestley / Veitch
23.00 20 O’Shea / Hamilton – Van Barneveld / winner Prelim 4

Wednesday 5 September 2007
20.00 21 Webster / winner Prelim 5 – Lewis / Walton
21.00 22 Waites / Wade – Lloyd / winner Prelim 6
22.00 23 Fitton / winner Prelim 7 – T. Jenkins / Stompé
23.00 24 Van Eijden / Scholten – Taylor / winner Prelim 8

Quarter Finals Thursday 6 September – Friday 7 September
Best of 9 sets/5 legs
Thursday 6 September 2007
20.00 25 G. Anderson / winner Prelim 1 / Part / De Ruiter – Whitlock / Mardle / Manley / winner Prelim 2
21.30 26 Adams / winner Prelim 3 / Priestley / Veitch – O’Shea / Hamilton / Van Barneveld / winner Prelim 4

Friday 7 September 2007
20.00 27 Webster / winner Prelim 5 / Lewis / Walton – Waites / Wade / Lloyd / winner Prelim 6
21.30 28 Fitton / winner Prelim 7 / T. Jenkins / Stompé – Van Eijden / Scholten / Taylor / winner Prelim 8

Semi Finals Saturday 8 September
Best of 11 sets/5 legs
Saturday 8 September 2007
16.00 29 winner match 25 – winner match 26
18.00 30 winner match 27 – winner match 28

Final Sunday 9 September
Best of 13 sets/5 legs

Sunday 9 September 2007
20.00 32 winner match 29 – winner match 30

About The Author